Lunch Program

We are very excited to be partnering with Hy-Vee to provide fresh, delicious lunches for pre-k through 12th grade again this year.   

We are required to order weekly so Hy-Vee can prepare the appropriate amount of food. 

Please read the following FAQ's to answer any questions you may have about our lunch program.    

 

FAQ's for Lunch

 

Q.  Who will be providing our lunches this year?
A.  Hy-Vee will provide fresh lunches each day.

Q.  How much will our lunches cost?
A.   Preschool-5th:  $3.75/day or $18.75/week
      6-12th:  $4.00/day or $20.00 a week

                 - Middle school and high school students will receive a larger portion than elementary students.

      Milk/Chocolate Milk/ Orange Juice are not included in the cost of hot lunch.

      Milk/juice: $.35 a la carte

                 *Preschool-5th grade have the option of paying for drinks daily or per semester.   

                  - P3 All Day - $11.90/semester or $23.80/year

                  - P4 All Day - $17.50/semester or $35.00/year

                  - KT-5th - $31.50/semester or $63.00/year

Middle School and High School Students have the option of paying daily or purchasing a 45 drink punch pass for $15.75.

Q.  How do we order lunches?
A.  A monthly menu and order forms are available under the “parents” tab on the website. Hot lunch order forms and payments must be placed in an envelope that is labeled with the student’s name, grade and “Hot Lunch”. Preschool and elementary students will turn their hot lunch order in to their teacher. Middle School and High School students will turn their hot lunch order in to their home base teacher. All orders for the following week must be turned in by the Wednesday before.

Q.  What if we order and my student is absent or doesn't pick up their lunch?
A.  If your student is absent due to illness, your family will not be charged IF you contact the appropriate office by 9:00a.m.  If your student doesn't pick up an ordered lunch for any other reason they will be charged for the meal.

Q.  What if my student forgets his lunch?
A.  If your student is absent due to an excused illness, your family will not be charged for hot lunch if you contact the school office by 9:00am. If your student doesn’t pick up an ordered lunch for any other reason, he or she will still be charged for the meal.

Q.  Do you offer any other a la cart items?
A.  We will have some additional lunch items available for purchase. These items can be purchased to supplement lunch or to save for a snack before or after athletic practices.
The prices for these items are as follows:

- Banana $.25

- Chex Mix $.50

- Cheez Its $.50

- Chips $.50

- Cookies $.50

- Pickle $.50

- Gatorade $1.50

- Bottled Water $.75

- Snickers Ice Cream Bar $1.00

- Twix Ice Cream Bar $1.00

Preschool and Kindergarten students wishing to purchase these items must place their money in a sealed envelope. The envelopes need to be labeled with: student name, grade, item being ordered, amount enclosed, and amount of changed requested.

 Students in grades 1st through 12th wishing to purchase supplemental lunch items should bring their money to the lunch room during their scheduled lunch period.

Q.  Will you provide meals that meet special dietary needs/allergy friendly?
A.  All meals are peanut-free, but are not prepared in a nut-free kitchen

 

Vieka Hudson, Lunch Coordinator